Výhled 2017: porostou platy, ale i problémy firem s hledáním lidí

5.  1.  2017 | Kamila Ondráčková
Výhled 2017: porostou platy, ale i problémy firem s hledáním lidí

Nový rok 2017 by měl být ve znamení dalšího ekonomického růstu. Přibudou také nová pracovní místa, zvýší se platy a prohloubí se nedostatek pracovních sil. Firmy se budou stále více rozhlížet po zaměstnancích ze zahraničí.

„Očekáváme, že tento vývoj bude markantní hlavně v první polovině roku. Později už může dojít k mírnému zpomalení na trhu práce, který bude ve stále větší míře narážet na mantinely v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ říká předseda představenstva a generální ředitel McROY Group Luboš Sirota.

Míra evidované nezaměstnanosti se nyní v Česku pohybuje na hranici pěti procent a klesat už asi nebude, jelikož tato hodnota v Česku odpovídá plné zaměstnanosti.

Porostou platy

Nová pracovní místa by měla letos vznikat především v průmyslové výrobě, nejsilnějšími odvětvími z tohoto pohledu budou automotive a strojírenství. Chybí svářeči, frézaři, brusiči, ale na mnoha místech také zcela nekvalifikovaní montážní dělníci. Nepoleví zájem o lidi do logistiky, zejména řidiče, pro obory rychloobrátkového zboží a ve službách. Evergreenem je nedostatek lidí v oboru IT. Kvůli chybějícím pracovníkům se firmy opět budou po nových silách poohlížet v zahraničí.

Náborový apetit firem v kombinaci s nedostatkem pracovní síly by měl zvyšovat tlak na růst platů. Podle odhadů společnosti McROY Czech by se mohly zvýšit o téměř čtyři procenta. Dojde také k zatraktivnění zaměstnaneckých bonusů a posilování role HR oddělení ve společnostech tak, aby nejenom nabírala nové lidi, ale především, aby udržela a rozvíjela stávající zaměstnance. 

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Vyděláváme, Práce, Podnikání, Hledání práce, Nezaměstnanost
Sdílet článek
Další mobilní weby